Strona główna » Blog » Jak dbać o ogniwa Li-Ion / Lipolymer.
Kontakt
 • Prowadzimy sprzedaż wyłącznie wysyłkową!

  FH Mikrolity
  Powstańców Śl. 8/7
  01-381 Warszawa
  NIP: 522-227-22-10

 • E-mail:baterie@outlook.com
 • Telefon737 444 445
 • Godziny działania sklepuPon - Pią 8.00 - 16.00
Hity sklepowe

Jak dbać o ogniwa Li-Ion / Lipolymer.

Data dodania: 14-02-2015

Tym razem poruszymy temat dbania o akumulatory Li-Ion i Lipolymer.
Kupując w sklepie urządzenie elektroniczne, bardzo często słyszymy z ust sprzedawcy poradę: proszę akumulator przed pierwszym użyciem rozładować do końca.
Jeżeli w naszym urządzeniu zainstalowano akumulator NiMh lub NiCd, to sprzedawca ma rację - taki akumulator należy rozładować do końca. Jeżeli jednak do naszego wymarzonego sprzętu dołączone akumulator typu Li-Ion lub Lipolymer, to nasz sprzedawca racji nie ma.
Proszę pamiętać: akumulatorów Li-Ion / Lipolymer nie wolno rozładowywać do samego końca - może to spowodować tak niski spadek napięcia, że nasz ładowarka nie będzie go w stanie naładować.
Kiedy widzimy, że nasz akumulator zaraz wyczerpie się, to należy go podpiąć pod ładowarkę. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to urządzenie należy wyłączyć.

Dwa przypadki (wybrane z wielu):

1) Zgłosił się do nas Klient z akumulatorem firmy JVC, którego napięcie wynosiło 7.2V. Poinformował nas, że akumulator nie chce się naładować w oryginalnej ładowarce - ładowarka pokazywała, że akumulator jest uszkodzony.
Po zmierzeniu napięcia okazało się, że akumulator rozładował się do 6.8V - czyli o 0.4V mniej niż jego prawidłowe napięcie. Po użyciu naszej specjalnej ładowarki ogniwo "ożyło" i już dało się ładować dalej w oryginalnej ładowarce.

2) Klient używał zestawu słuchawkowego, w którym był zamontowany akumulator Lipolymer. 
Urządzenie wskazywało już na wyczerpanie ogniwa, ale nasz Klient dalej prowadził rozmowę. W pewnym momencie zestaw wyłączył się samoczynnie - brak energii. Po zmierzeniu napięcie okazało się, że akumulator o napięciu 3.7V rozładował się do 3.1V i nie dał się już naładować w oryginalnej ładowarce.

Prosimy więc pamiętać, że akumulatorów Li-Ion i Lipolymer:
- przed pierwszym użyciem ładujemy akumulator ok. 10-12 godzin, ładujemy nawet wtedy, jak już ładowarka pokaże nam, że ogniwo zostało naładowane
- nie rozładowujemy ogniwa do samego końca
- nieużywany akumulator raz na 2-3 miesiące powinno się przeładować
- zanim kupimy nową ładowarkę sprawdźmy miernikiem, jakie napięcie ma akumulator - pozwoli to uniknąć nie potrzebnych wydatków

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog